A legjobb hely a világon

Nektek van kedvenc helyetek? Ha választanom kellene, nekem egészen biztosan a Balaton állna az első helyen, azon belül is a régi családi nyaralónk. A gyerekkorom szinte összes nyarát itt töltöttem. A nagyszüleim általában már májusban leköltöztek a házba, és egészen őszig ott is maradtak. Mi gyerekek a nyári szünet kezdetével mentünk utánuk, anyuék pedig akkor jöttek amikor éppen szabadságon voltak. Gyakran nem csak én és a testvéreim, de az unokatesóink is mind ott voltak, sőt időnként barátokat is hívtunk egy-egy napra vagy hétre. Ha az ottani ház, kert, és a part mesélni tudna, egy életre elég izgalmas történetet hallgathatnánk meg. Volt, hogy egész nap a nádasban bolyongtunk új utakat keresve. Ilyenkor néha indiánok voltunk, máskor felfedezők, megint máskor vízi madarak. A vízi madár-képességeinkben annyira hittünk, hogy nem egyszer fordult elő, hogy ruhástul merültünk a vízbe. Egyszer egészen megijedtünk, amikor a legkisebb húgom egy mocsaras részen süllyedt el majdnem teljesen, és alig tudtuk kimenteni. Utólag persze nagyon büszkén meséltük el mindenkinek hogy milyen tökéletes mentőakciót hajtottunk végre. Ha csak tehettük, kint voltunk a szabadban. Nem messze volt egy állatfarm, ahová nagyon szerettünk ellátogatni biciklivel. A tulajdonos bácsi jól ismert minket, és már hiányolt, ha egy vagy két napig nem mentünk. Ilyenkor mindig ki kellett találnunk valami jó indokot, hogy miért késlekedtünk annyit: például fogságba ejtettek a sápadtarcúak, vagy rengeteg aranyrögöt találtunk és sürgősen el kellett adnunk mind, mielőtt még megtámadnak és kirabolnak minket.

Így találtam meg keresgélés közben a Mosolykulcs Fejlesztőház weboldalát. Ha valakit érdekelnek a gyógypedagógiai fejlesztő eszközök, itt igazán érdemes körül néznie. Elérhető itt tsmt torna, mozgás fejlesztés, gyermek logopédus, beszéd fejlesztése, szociális kommunikációs fejlesztés, iskola előkészítés. Örömmel olvastam a honlapon, hogy a fejlesztőház egyik célja, hogy vidám környezetet biztosítson a gyerekek számára, miközben fejlődhetnek. Azt hiszem egy gyereknek ez az egyik legfontosabb, hiszen egy olyan helyen ahol nem érzik jól magukat, gyakran vannak stresszes állapotban, nem tudnak igazán fejlődni sem. És nem utolsósorban a szülőknek is ez az egyik legnehezebb döntés: felismerni hogy valami probléma van a gyerekkel, majd idegenekre bízni, abban bízva hogy szakszerűen tudnak segíteni neki, anélkül hogy bármilyen szempontból is ártanának neki. A Mosolykulcs Fejlesztőházban modern és fejlett eszközökkel, valamint módszerekkel dolgoznak. Fontos számukra a gyermekpszihológia is, továbbá az autizmussal élő gyerekek fejlesztése. Iskolaérettségi vizsgálat szintén elérhető. Minden esetben igyekeznek a gyerekek egyéni igényeihez igazodni és ezeket figyelembe venni. Emellett azt is fontosnak tartják, hogy a foglalkozások játékos formában történjenek. Ez sokat segít abban, hogy fenntartsák a kicsik motivációját. Mivel a gyerekek általában egész nap játszanak (vagy legalábbis ezt szeretnék csinálni), a lehető legjobb, ha a feladataik is játékosak, így sokkal nagyobb lelkesedéssel fogják végrehajtani azokat, és közben fejlődnek. Ha megvan a kellő motiváció és lelkesedés, a haladás is sokkal látványosabb lehet, mintha kényszerű feladatokként tekintene a gyermek a fejlesztőben kapott feladatokra. A weboldal arra is felhívja a figyelmet, hogy minél hamarabb ismerik fel a problémákat és minél hamarabb kezdik el a fejlesztést, annál nagyobb az esélye hogy gyors haladást lehet elérni a gyerekeknél.

Elsőként minden esetben egy felmérésen kell részt vennünk. Ennek során megállapítják, hogy milyen területet kell a legjobban fejleszteni, és milyen mértékű a gyermek lemaradása. Különböző típusú vizsgálatokon lehet részt venni: ilyen a logopédiai vizsgálat, az iskolaérettségi vizsgálat, a mozgásvizsgálat, vagy a gyógypedagógiai vizsgálat. Az eredményeket minden esetben megosztják a szülőkkel, és megbeszélik velük, hogy milyen jellegű gyógypedagógiai fejlesztő eszközök alkalmazását javasolják, illetve azt is, hogy milyen gyakorisággal kellene járniuk a fejlesztőházba. Nagyon fontos, hogy időben felismerjük az intő jeleket gyermekeinken. Ha sokáig halogatjuk, vagy próbáljuk elhitetni magunkkal, hogy „biztos majd kinövi”, vagy „nincs is semmi baja”, azzal rosszat tehetünk a gyereknek, mivel minél később kezdődik meg a szakszerű fejlesztés, annál nagyobb lesz a lemaradás. Ezért nagyon fontos, hogy ha kicsit is gyanakodunk, hogy gyermekünk nem megfelelően fejlődik, inkább vigyük el vizsgálatra és ha szükséges akkor fejlesztésre, mint hogy később legyenek komolyabb gondjai emiatt.

Amennyiben a gyermek beszédproblémákkal küzd, logopédiai foglalkozásokra lesz szüksége. Ennek főbb céljai a beszédhibák kijavítása, az anyanyelvi készségek javítása, a beszéd elindítása abban az esetben ha még nem beszél a gyermek, illetve diszlexia és egyéb tanulási nehézségek kezelését és megelőzését is tudják vállalni.

Ha a mozgással van baj, azon tsmt torna alkalmazásával segítenek. A torna ugyan elsősorban a mozgásra és az idegrendszerre hat, azonban emellett sok más előnyös tulajdonsága van. Például javítja a szociális készségeket, valamint hat a személyiség és az érzelmek fejlődésére is. Gyors fejlődést lehet elérni vele, ha rendszeresen alkalmazzuk.

Iskolára való előkészítés is elérhető. Ennek során szintén játékos formában készítik fel a gyerekeket az iskolában várható nehézségekre és követelményekre. Az előkészítőre való bejelentkezés előtt részt kell venni az iskolaérettségi vizsgálaton, hiszen ebből derül ki, hogy milyen fejlettségi szinten van a gyermek, illetve milyen területeket kell a legjobban fejleszteni nála.

A gyógypedagógiai fejlesztés egyénileg vagy kisebb csoportokban történik. Itt kifejezetten azokra a területekre koncentrálnak, amelyeken a leginkább le van maradva a gyermek, legyen az a mozgás, a kommunikáció, vagy a beszédkészség. Ennek a foglalkozásnak is nagyon fontos eleme a játék, és az hogy lehetőség szerint az egész játékos formában történjen, és kellőképpen motiválja a gyerekeket a fejlődésre.

Mivel a fejlődési nehézségek lelkileg is megviselik mind a gyermeket, mind pedig a szülőket, nagyon fontos, hogy pszichológus segítségét is tudjuk kérni amennyiben szükség van rá. A Mosolykulcs Fejlesztőházban gyermekpszihológia is megtalálható. Az egyik legnehezebb dolog talán a gyermekeknek segíteni, hiszen ők még gyakran maguk sincsenek teljesen tisztában azzal, hogy min mennek keresztül, és mi miért történik. Azt megtapasztalni, hogy lassabban fejlődünk, és nehézségeink vannak valamivel, amit mások könnyedén megcsinálnak, felnőttként sem egyszerű- hát még az iskolás korú gyerekek között, akik egyébként is állandóan versengenek egymással.

Olyan foglalkozásokon is rész vehetünk, ahol a babák és anyukáik együttesen vannak jelen. Ezt hívják korai fejlesztő foglalkozásnak. Itt a legfontosabbak az érzékelés, a mozgás, az idegrendszer fejlesztése. Természetesen ez is játékos formában zajlik, mondókák, dalocskák segítségével. A korai fejlesztésnek a beszédindításban is nagyon nagy szerepe van. Itt szintén érvényes, hogy minél korábban kezdünk bele a fejlesztésbe, annál jobb: hiszen akinél már kisbaba korában feltűnik hogy problémái vannak a fejlődéssel, annak még inkább fontos hogy minél hamarabb szakmai segítséget kapjon.

Kifejezetten autizmussal élő gyerekek részére is vannak foglalkozásaik. Számukra az egyik legfontosabb dolog a szociális készségek és a kommunikáció fejlesztése.